пʼятниця, 1 травня 2020 р.

Історичне минуле сьогоднішнього дня: 1 травня

1 травня — Міжнародний день солідарності трудящих. Про плідність цього дня для історії…


1840 - у Великій Британії з'явилися у продажу перші у світі поштові марки: чорна однопенсова ("чорний пенні") і синя двопенсова з профілем королеви Вікторії
Ініціатива введення поштових марок належала Роланду Хіллу, генеральному поштмейстеру Великобританії. До цього в якості плати за поштові пересилання існував спеціальний поштовий збір з адресатів. З появою марок поштові витрати оплачували вже відправники листів, наклеюючи марки певного достоїнства на конверт.
Перші в історії марки, названі «Чорний пенні» (англ. Penny Black), були випущені 6 травня 1840 у Великобританії.
У Росії поштові марки були введені в 1858 році.
Крім поштових знаків, в деяких країнах існували ще телеграфні, податкові, штемпельні марки, але для цих цілей часто вживали і поштові марки.
На початку XX століття на штемпелі в США поміщали метеорологічні вказівки, повідомлялось кожного ранку метеорологічною станцією деяким поштовим конторам, так що отримувач листа знаходив в штемпелі вказівки про наступну зміну погоди.
Спочатку марки відділялися від листа за допомогою ножиць, але внаслідок повільності цього способу вдалися до проколювання проміжків між марками. До теперішнього часу повсюдно на краях марок вибиваються зубчики за допомогою особливої ​​марочне-перфорационной машини, винайденої у 1847 році ірландцем Генрі Арчером і вдосконаленою їм в 1852 році, коли англійське поштове управління купило у нього право на машину за 4000 фунтів стерлінгів.
Клей для марок готується із суміші гуммі з декстрином і глюкозою і наноситься на марки за допомогою машин, причому вживали клей з розрахунку близько 16 кг на 400 000 марок.
Практично у всіх країнах значна частина марок випускається з початковою метою їх продажу колекціонерам, що дозволяє державі отримувати значні доходи, не пов’язані безпосередньо з поштовими послугами.
У 1847 році на острові Святого Маврикія вийшли дві невеликі марки, які отримали у філателістів у зв’язку з їхнім кольором власні назви «Блакитний Маврикій» і «Червоний Маврикій». Останній раз конверт з двома Маврикій був проданий після напружених аукціонних торгів за 2,5 млн. доларів.

У 1884 році в Чикаго почали будівництво 10-поверхового будинку — першого хмарочоса.
Будинок був висотою у 42 метри. Незважаючи на не дуже вражаючі характеристики, за конструкцією це був перший сучасний хмарочос, збудований за допомогою сталевого каркаса. Це у свою чергу звільнило від напруги стіни, завдяки чому вони були унікально тонкими. Будинок був зруйнований в 1931 році.

1889 - уперше в продажу з'явився аспірин (виробник - німецька фармацевтична фірма "Байєр")
5 несподіваних сфер застосування аспірину
Автомобілі
Якщо ваш автомобіль не заводиться, можна спробувати посипати подрібнену таблетку аспірину безпосередньо на акумулятор. Це допоможе принаймні дотягнути вашу машину до СТО.
Садівництво
Та ж саліцилова кислота має здатність блокувати виробництво етилену і цвілі. Це дві основні причини в’янення садових квітів. Вам просто потрібно змішати воду і роздроблену таблетку аспірину, а потім полити цим квіти. А букет буде стояти довго у воді з аспірином.
Видалення плям поту
Плями поту на одязі зникнуть, якщо їх змастити пастою з аспірину і води. Залишити суміш на кілька, змити і випрати одяг.
Боротьба з лупою
Аспірин зменшить утворення лупи на волоссі. Його застосування у поєднанні з шампунем зніме запалення шкіри голови, що призводить до утворення лупи. Все, що вам потрібно зробити, це роздавити 2-3 таблетки аспірину, додати їх у свій шампунь і масажувати шкіру голови цією сумішшю. Перед використанням залиште її на 5 хвилин.
Лікування шкіри
Саліцилова кислота, що міститься в аспірині, також має здатність видаляти мертві клітини і надлишки жиру зі шкіри. А ще він допоможе у боротьбі з акне і псоріазом. Аспірин очистить пори, зменшить припухлість та почервоніння. Для цього у чверть склянки води додайте 5 подрібнених таблеток, і, можливо, чайну ложку меду. Нанесіть суміш на шкіру на 10 хвилин і змийте.

1931 рік — у Нью-Йорку пройшла офіційна церемонія відкриття найвищої у світі будівлі — 102-поверхового "Емпайр Стейт Білдінг", збудованої всього за один рік.
Вежа отримала свою назву від повсякденного найменування американського штату Нью-Йорк, який називають «імперський штат». Назву вежі можна також перекласти як «Будинок Імперського Штату».
На будівництві працювали 3400 робітників, переважно емігранти з Європи, а також кілька сотень будівельників-монтажників сталевих конструкцій з племені могавків, багато з яких приїхали на будівництво з резервації Канаваке поблизу Монреаля. Згідно з офіційними даними, під час будівництва було зафіксовано шість смертельних випадків серед робітників.
За весь час експлуатації будівлі тут було скоєно понад 30 самогубств. Перше самогубство сталося відразу після завершення будівництва нещодавно звільненим робітником. У 1947 році навколо спостережного майданчика був зведений паркан, оскільки всього за три тижні тут було скоєно 5 спроб суїциду.
У 1979 році американка Ельвіта Адамс вирішила звести рахунки з життям, вистрибнувши з 86 поверху Емпайр-стейт-білдінг. Однак сильний порив вітру задув її назад до будівлі, і вона приземлилася на карниз 85 поверху, відбувшись лише переломом стегна.
У будівлі хмарочоса є понад 6500 вікон, а на їх разове миття витрачається більше 150 літрів спеціальної рідини.
Нехай сьогодні Емпайр-стейт-білдінг і не найвищий у світі хмарочос, але він як і раніше вважається самим колоритним і знаменитим. Повна висота Емпайр-стейт-білдінг становить 443 метри.
Збудований ще в 1931 році за проектом фірми «Шрив, Лем і Хармон» більш ніж з десяти мільйонів цеглин, Емпайр-стейт-білдінг не мав на той момент конкурентів ні за висотою, ні за оригінальністю. Тільки на зведення каркаса будівлі було витрачено понад 55 тисяч тонн сталі.
На 102-му поверсі будівлі та його даху досі можна побачити унікальні причальні щогли для дирижаблів, хоча сам хмарочос так жодного разу і не прийняв жодного повітряного судна.
Щороку проводиться забіг по сходах на 86 поверх Емпайр-стейт-білдінг, в якому може взяти участь кожен бажаючий. По дорозі доведеться подолати понад півтори тисячі сходинок. У 2003 році Полом Крейк був встановлений рекорд, який досі не побитий - 9 хвилин 33 секунди. Крім того, проводяться змагання серед пожежників і поліцейських, які, на відміну від звичайних бігунів, повинні бігти з повною викладкою.
У перші роки своєї експлуатації Емпайр-стейт-білдінг прирівнювали до восьмого чуда світу. Спеціальні сім панно, розташовані в холі будівлі, зображують сім чудес світу. Восьме панно, яке велично завершає цикл, зображує Емпайр-стейт-білдінг.
На другому поверсі будівлі знаходиться атракціон, відкритий в 1994 році для туристів. Він називається New York Skyride і являє собою імітатор повітряної подорожі містом. Тривалість атракціону - 25 хвилин.
Офіційне відкриття відбулося 1 травня 1931, коли президент США Герберт Гувер включив освітлення будівлі, натиснувши на кнопку в Вашингтоні. Вже наступного року першим використанням освітлення на верхівці будівлі було святкування перемоги Рузвельта над Гувером в президентській гонці в листопаді 1932 року.
Образ Емпайр-стейт-білдінг активно використовується в кінематографі. У 1933 році на екрани вийшов фільм «Кінг-Конг», в якому саме на даху Емпайр-стейт-білдінг відбувалася битва з гігантською горилою. Образ цієї будівлі виявився закарбованим у свідомості мільйонів глядачів: по його стінах вгору дерлося чудовисько, яке зверху атакували численні літаки. У 1983 році, в рамках святкування 50-річчя цього фільму, на вершині будівлі був встановлений надувний Кінг-Конг у натуральну величину.
28 липня 1945 бомбардувальник ВПС США B-25 «Мітчелл», пілотований в густому тумані підполковником Уїльямом Смітом, врізався в північний фасад будівлі між 79 і 80-м поверхами. Один з двигунів пробив башту наскрізь і впав на сусідню будівлю, інший впав у шахту ліфта. Пожежа, що виникла в результаті зіткнення, була погашена вже через 40 хвилин. В інциденті загинуло 14 осіб. Найцікавіше, що ліфтер Бетті Лу Олівер вижила після падіння в ліфті з висоти 75 поверху - це досягнення навіть потрапило до Книги Гіннесса. Незважаючи на трагедію, будівля не була закрита, а робота в більшості офісів на наступний робочий день не зупинилася.
Будівля вартістю 40 мільйонів доларів залишалась найвищою у світі до 1972 року, коли в Мангеттені було збудовано башти Міжнародного торгового центру.

1945 - у Берліні над Рейхстагом радянські війська підняли прапор перемоги.
О третій годині ночі, під час штурму, це зробили українець Олексій Берест, росіянин Михайло Єгоров та грузин Мелітон Кантарія

У 1978-му японець Наомі Уемура самотужки досяг Північного полюсу на собачій упряжці — перший у світі.

1986 - багатотисячна першотравнева маніфестація на Хрещатику - в Києві, враженому радіацією невдовзі після аварії на Чорнобильській АЕС

2004 року відбулося найбільше розширення в історії ЄС.
Членами Європейського Союзу стали Естонія, Кіпр, Латвія, Литва, Мальта, Польща, Словаччина, Словенія, Угорщина та Чехія.

1 травня народилися:

У 1917-му — Федір Хитрук, російський кінорежисер-мультиплікатор ("Вінні-Пух", "Пригоди Боніфація").

1920 року народилася Нонна Копержинська, українська актриса театру й кіно. Тітка Секлета у фільмі "За двома зайцями", Рогнеда Карпівна в "Королеві бензоколонки".

1945 рік — Василь Зінкевич, український співак.
Він став першим чоловіком-солістом в жіночому ВІА "Смерічка", куди через рік потрапив юний Назарій Яремчук. Керував ансамблем Левко Дутківський. Це сталося у 1968 році, а через три роки його знав весь СРСР — "Червона рута" стала кращою піснею в країні. 

Немає коментарів:

Дописати коментар